V sobotu 5. októbra sa po troch rokoch konala ďalšia Diecézna púť, na ktorej po celý uplynulý čas úzko spolupracovalo Pastoračné stredisko s rímskokatolíckou farnosťou Strakonice za finančného prispania rady Mesta Strakonice. Konala sa priamo v historickom prostredí hradu v Strakoniciach. V predvečer sa v kostole sv. Markéty a v gymnáziu stretla mládež pri Večeri mladých organizovanej DCM pod vedením otca Rafaela Kacy. Na nádvorí bolo ten večer tiež rušno, pretože sa stavali stany a pódium a prebiehala príprava ministrantov.
Sobotné ráno zaplnilo areál hradu takmer 50 dobrovoľníkov, ktorí chystali liturgický priestor, občerstvenie a stanovištia pre deti. Kolo pol deviatej začali prichádzať prvé autobusy pútnikov, ktoré vítali ostiári z radov mladých. „Aj napriek nepriazni počasia je radosť sledovať množstvo pútnikov, ktorí zapĺňajú nádvorie nášho strakonického hradu v jedno veľké spoločenstvo,“ komentuje príchod pútnikov Peter Dvořák, spolupořadatel z farnosti Strakonice.
Vzácnym hosťom a hlavným celebrantom tejto púte bol apoštolský nuncius Mons Jude Thaddeus Okolo, ktorý svojím úsmevom očaril všetkých pútnikov. „Bola pre mňa veľkou cťou slúžiť ako jáhen po boku tak charizmatického človeka,“ popisuje svoj zážitok jáhen Václav Pikeš zo Sušice. Vo svojej homílii apoštolský nuncius vyzdvihol, že Duch svätý utvára jednotu našej cirkvi a tiež, že je naším osobným advokátom, ktorý sa nás vždy zastáva. Každý potrebujeme takého prímluvcu. „Najsilnejší dojem si nesiem z ľudskosti pána nuncia. Úžasný človek, prostý, radostný a šíriaci pohodu,“ zdieľa svoje dojmy pani Milada Pouzarová a dodáva: „Navyše som stretla množstvo známych, ktorí si ma ešte pamätali z biskupstva.“
Po svätej omši si pútnici mohli vybrať z troch zaujímavých prednášok a detského programu. „Detský program vzbudil záujem malých pútnikov natolik, že sa ich túžba objavovať a tvoriť nakažlivo preniesla aj na dospelých,“ hovorí katechetka Štěpánka Talířová z krumlovského vikariátu, ktorá mala na starosti jedno z 11 stanovišť. Rytířsky sál, kde sa konala životopisná prednáška otca nuncia, sa čoskoro zaplnil. Veľký záujem bol tiež z radov rodičov o veľmi podnetnú a praktickú prednášku manželov Imlaufových z Prahy o tom, ako môžu rodičia pomáhať deťom a dospievajúcim v budovaní zdravej identity. Nemenej bol obsadený kostol sv. Prokopa, kde bosý karmelitán, kňaz a podpřevor kláštora Pražského Jezulátka Pavel Pola, OCD uviedol prítomných do kontemplatívnej modlitby, ktorá je v kresťanskej tradícii chápaná ako vzťah priateľstva s Bohom, prebývanie v Božej prítomnosti a cesta do vlastného vnútra či načúvanie hlasu ticha s praktickými príkladmi. V poludne zahájilo divadlo Teátr Pavla Šmída rozprávku z budíku o výstrednom učiteľovi Zeitmannovi, ktorý cestuje po svete a učí deti nový predmet nazývaný časopis, aby vedeli dobre zaobchádzať s časom.
Na záver púte deti aj dospelí naplnili kostol sv. Markéty do posledného miesta. Pred záverečným požehnaním otca nuncia a otca biskupa Vlastimila si deti vyzdvihovali odmeny. Mnohí boli prekvapení počtom pútnikov napriek nepriaznivému počasiu. „Bolo to krásne svedectvo o tom, že cirkev zjednotená okolo našich pastierov je skutočnou rodinou,“ hovorí pani Štěpánka Talířová. Pani Markéta Štětková z farnosti Hosín dodáva: „Musím povedať, že všetko ešte prežívam. Ale v každom prípade výborná organizácia, pestrý program, množstvo dobre naladených ľudí aj napriek nie veľmi príznivému počasiu. Obohacujúci hostia. Odchádzam veľmi príjemne duchovne osviežená.“ I Tomáš Petrů z farnosti Jindřichův Hradec odchádza spokojný: „Z diecéznej púte mám radosť, že sme s deťmi zvládli skoro ráno vstávať a spoločne s našou farnosťou putovať do Strakonic, že prestalo pršať, zo spoločného prežitia svätej omše a z množstva detí, ktoré sa na púť z celej diecézy vypravili; potešil ma výber liturgických textov k Duchu svätému a kázanie apoštolského nuncia.“
Na budúci rok sa koná Púť rodín, a to v Písku 14. júna a v roku 2026 je na rade Púť detí v Borovanech. „Bolo to opäť skvelé dobrodružstvo a veľká vďaka patrí farníkom pulzujúcej farnosti Strakonice,“ uzatvára spokojný riaditeľ Pastoračného strediska otec Tomas van Zavrel a dodáva: „A teraz zostáva na rok 2027 nájsť vhodné miesto na ďalšiu Diecéznu púť“.
Páčila sa vám diecézna púť? Rádi by ste podporili podobné akcie? Potrebné informácie sa dozviete tu.
Pozrite si fotky v našej galérii. Autorom fotografií je Michal Klečka, fotograf spolku Človek a Víra.
Za prečítanie stojí aj toto svedectvo účastníka púte a otca od rodiny.